Warto zainwestować swój czas w naukę programowania, gdyż jest to dziedzina pozwalająca osiągnąć sukces w dorosłym życiu. Kursy programowania są kosztowne, jednak gdy posiada się wystarczającą ilość samodyscypliny, można dość szybko i całkowicie bezpłatnie osiągnąć wysoki poziom. Na początek warto zajrzeć do podstaw programowych opisanych w podręczniku “Informatyka 3“, gdzie w przystępny sposób opisane są dwa języki programowania: Python i C++. Po zagłębieniu tematu można już wyszukać bardziej zaawansowane kursy w internecie.

Wybór języka programowania

Przy samodzielnej nauce programowania warto wybrać język, który ma prostą składnię, jest w miarę łatwy do zrozumienia i przyjemny w nauce. Propozycje na początek to:

– Python,

– Java,

– JavaScript,

– C++.

Podstawa programowa wymaga zapoznania się z dwoma językami: Python oraz C++. Oba języki są przystępnie opisane w podręczniku “Informatka 3. Podręcznik dla liceum i technikum. Zakres podstawowy”, autor: praca zbiorowa. Można tam przyjrzeć się strukturom językowym i wybrać ten język, który najbardziej odpowiada.

Początki programowania

Jeśli decyzja o wyborze języka została podjęta, to czas na napisanie pierwszego programu. Każdy programista zaczął od programu “Hello world”, aby przywitać się ze światem i ruszyć ku nieznanemu. Im więcej prostych programów stworzymy, tym później łatwiej będzie z bardziej zaawansowanymi projektami. Podręcznik “Informatyka 3” zawiera proste zadania, które warto wykonać na swoim komputerze, jednak nie należy na tym poprzestawać. W internecie warto przeglądać filmy instruktażowe, czy śledzić blogi z podstawami programowania.

Co zrobić gdy program nie działa?

Niestety błędy to nieunikniony element nauki. Programy często nie będą działać, gdyż jeden przecinek w złym miejscu spowoduje, że program się nie odpali. Każdy doświadczony informatyk potwierdzi, że w swojej codziennej pracy napotyka mnóstwo błędów. Nie można się ich bać, ani się poddawać. Programowanie to również nauka cierpliwości, aby skrupulatnie prześledzić cały kod i wyszukać przyczynę błędu.

Programowanie to nauka przyszłości. Warto poświęcić czas na naukę i nie poddawać się w przypadku popełniania błędów.